“W cieniu Everestu” – fascynujący reportaż Magdy Lassoty

thumbnail

W cieniu Everestu” to książka inna niż wszystkie, jakie do tej pory ukazały się w tematyce górskiej. Podczas gdy wszystkie pozycje skupiały się do tej pory na samej górze i ludziach, którzy ją zdobyli, pozycja Magdy Lassoty skupia się na osobach pozostających w tytułowym cieniu najwyższego szczytu na Ziemi.

Ekscytujący reportaż jest wynikiem dwumiesięcznego pobytu w bazie mieszczącej się u stóp Everestu, sama zaś autorka przybliża czytelnikom liczne fakty i mity, skandale, a także opisuje zwykłą codzienność życia w cieniu ośmiotysięcznika. 

“W cieniu Everestu” – życie u stóp najwyższego szczytu świata

Każdego roku Everest atakowany jest przez setki chcących go zdobyć wspinaczy. “W cieniu Everestu” jest jednak książką opowiadającą nie o samej górze, a o ludziach, o ich codzienności i prozie życia, na którą rzuca swój cień najsłynniejszy szczyt świata.

Magda Lassota, fotografka i podróżniczka, w swoim reportażu skupia się na opisaniu komercyjnej strony wypraw na ośmiotysięcznik. Mamy więc do czynienia z książką poświęconą zwykłym ludziom, których marzeniem jest stanąć na szczycie Everestu, ale również o tych osobach, bez których wyprawy te byłyby niemożliwe: o Szerpach, przewodnikach, ratownikach i agencjach.

Autorka zdaje się zadawać pytanie o to, czy wyprawy na najwyższy szczyt świata wciąż są podróżą ku wolności, spełnieniu marzeń i przezwyciężaniu własnych słabości, czy też zwykłym biznesem

Nietuzinkowy reportaż “W cieniu Everestu”

Na łamach fascynującego i okraszonego licznymi fotografiami reportażu “W cieniu Everestu”, czytelnik ma okazję prześledzić liczne rozmowy, jakie przeprowadziła autorka w bazie u stóp Everestu z ludźmi chcącymi zdobyć szczyt. Dowiadujemy się w ten sposób tego, co ich motywuje, poznajemy ich obawy i marzenia.

Magda Lassota zręcznie odwraca uwagę od samego legendarnego ośmiotysięcznika, przekierowując ją na zwykłych ludzi. Taka właśnie jest jej książka. To opowieść o zwykłych ludziach, którzy przecież mają swoje cele i ambicje.

Dowiadujemy się też tego, w jaki sposób zdobycie dachu świata zmieniło ich życie oraz ich samych. Autorce udało się przedstawić wyprawę w Himalaje w taki sposób, iż czytelnik ma wrażenie, jakby osobiście odbył tę fascynującą podróż.

W cieniu Everestu” jest niezwykłą okazją do poznania wyjątkowych osób, zwiedzenia bazy pod górą, a także znalezienie odpowiedzi na to, co sprawia, że Everest każdego roku przyciąga tak liczne grupy ludzi.

W końcu jest to także nietuzinkowa opowieść o drodze, która na zawsze zmienia każdego, kto zdecyduje się w nią wyruszyć.

zdjęcie utworzone przez drobotdean - pl.freepik.com
Back To Top